به طور معمول سالمندان ترجیح می دهند که در خانه شخصی خودشان از آنها پرستاری شود. برای انتخاب پرستار با توجه به نیازها و خواسته های سالمندان به دو دسته کلی تقسیم می شودند. گروه اول آنهای هستند که توانایی مراقبت از خود را دارند ولی گروه دوم سالمندانی هستند که در انجام امور روزانه خود ناتوانند که در این شرایط احتیاج به یک فرد باتجربه و کار بلد برای نگهداری سالمند است.

تقسیم بندی سالمندان

گروه اول یعنی اینکه شخص یا سالمند توانایی نگهداری از خود را در مقابل کارهای روزمره خود دارد و همچنین به سلامتی روان خود توجه دارد تا دچار مشکلات روحی نشود. در زمانی که سن انسان بالا می رود و به سمت کهولت سن پیش می رود باید خود را کنترل کند و مراقب خود باشد. برای کنترل بیماری ها و آگاهی از آن ها می بایست به پزشک متخصص مراجعه شود.

گروه دوم شامل سالمندانی که کهولت سن دارند و ممکن است به اطرافیان شان برای انجام کارهای روزمره (حمام رفتن ، نظافت منزل ، خرید کردن و… ) وابستگی داشته باشند. که این گروه خود به دو دسته تقسیم می شوند. سالمندانی که خانوادهایشان امور مربوط به آنها را انجام می دهند که در کشور ما غالباً به این شکل است و هزینه ای برای فرد سالمند ندارد. ولی دسته دیگری وجود دارد که شخصی به عنوان پرستار برای نگهداری سالمند وجود دارد. برای استخدام پرستار باید دقت کاملی داشته باشید.

نگهداری سالمند

شرایط نگهداری سالمند

سالمندان جزء افراد حساس هستند و حرف زدن با آن ها راجب شرایط زندگی شخصیشان و نیز متقاعد کردن آن ها به تغییر سبک زندگی آسان نیست. ارتباط با سالمندان بسته به میزان صمیمیت و نزدیکی به سالمند و همچنین به شرایط جسمی و روحی فرد دارد. از همین جهت فردی که برای نگهداری سالمند اعلام آمادگی کرده باید دارای تجربه کافی در این زمینه باشد و تکنیک های ارتباطی با افراد سالمند را به خوبی بشناسد.

ضرورت نگهداری سالمند

تعداد زیادی از سالمندان هستند که به تنهایی در منزل شخصی خود زندگی می کنند. این افراد به تنهایی نمی توانند از عهده کارهای روزانه خود بر بیایند. لازم است تا فردی برای کمک و نگهداری سالمند در منزل حضور داشته باشد. با در نظر داشتن اینکه وجود بیماری در بین سالمندان بسیار شایع است. به همین خاطر لازم است تا پرستار اطلاعات کافی در مورد مراقبت از بیماران داشته باشد. در بین سالمندان افرادی هستند که مبتلا به بیماری آلزایمر ، بیماری های قلبی ،مشکلات جسمی و… می باشند. یادآوری زمان مصرف داروها برای سالمندان جنبه حیاتی دارد. که با وجود فردی متخصص در حوزه نگهداری سالمندان دیگر جای برای نگرانی وجود ندارد. سالمندی دورانی است که فرد نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

نگهداری سالمند

نگهداری سالمند از خدمات شرکت آب و آفتاب

شرکت های نظافتی خدمات مختلفی را ارائه می دهند. از نظافت منزل، نظافت شرکت و نظافت نمای ساختمان گرفته همگی از وظایف شرکت خدمات نظافتی است. علاوه بر این موارد نگهداری سالمند از دیگر وظایف شرکت آب و آفتاب می باشد. به دلیل اینکه پیدا کردن نیروی مطمئن و کاربلد به امری سخت و دشوار تبدیل شده است. و اینکه خانواده ها به سادگی به افراد غریبه اعتماد نمی کنند و نمی توانند نگهداری از سالمندان را به افراد نا آشنا واگذار کنند.