بعضی از وسایل خانه معمولاً در هنگام گردگیری به صورت کامل تمیز نمی شوند مانند کتابخانه ها، بعید به نظر می رسد هر دفعه ای که کتابخانه را گردگیری می کنید کتاب ها را از سر جای شان تکان داده و همه طرف آنها را پاک کنید و جای شان را روی طبقات دستمال بکشید. اگر هم قصدتان انجام این کار باشد، آنقدر این کار زمان می برد که شاید قید انجام آن را بزنید و به بعد موکولش کنید اما با روشی که می خوانید، می توانید در مدت ۱۵ دقیقه یک نظافت کامل انجام دهید.

 

چگونه یک کتابخانه جذاب داشته باشیم؟ | یادداشت‌های حسین قربانی

دقیقه اول

یک پیش بند جیب دار بپوشید تا بتوانید در حین کار به وسایل تان دسترسی داشته باشید. یک ملحفه کهنه در جلو و اطراف کتابخانه پهن کنید.

دقیقه دوم

به کتاب های تان با سرعت نگاهی بیندازید. اگر می بینید بعضی از آنها را دیگر نمی خوانید و ارزش نگهداری ندارند، بیرون شان آورید و کناری بگذارید تا به کتابخانه ای عمومی بخشیده شوند. (شک نکنید که این کار هم یکی از مراحل نظافت است.)

 

کتابخانه ایران مال | اطلاعاتی که موقع بازدید به دردتان می‌خورد

دقیقه سوم

جیب های پیش بند را با این وسایل پرکنید: دستمال های مرطوب مخصوص پاک کردن وسایل منزل، ۱۵-۲۰ عدد بسته های کوچک سیلیکا ژل (از همان پاکت های کوچولویی که برای جذب رطوبت در کیف و کفش و وسایل تان پیدا می کنید، از این به بعد دورشان نیندازید!) و چند تکه دستمال پارچه ای خشک. یک چهار پایه زیر پای تان گذاشته و با چوب گردگیر بالای کتابخانه را گردگیری کنید. اگر هم از این چوب ها ندارید یک تکه پارچه را سر چوبی بپیچید و برای این کار از آن استفاده کنید.

دقیقه های چهارم و پنجم

یک سشوار را به برق زده با فشار هوای سرد آن، گرد و خاک روی سطح و مقطع جلد کتاب ها را جابه جا کنید. این کار را از بالاترین طبقه کتابخانه شروع کنید و به تدریج به سمت طبقات پایین تر بیایید.

دقیقه های ششم تا نهم

دوباره به طبقه بالایی برگردید. کتاب ها را تا نیمه از جای شان بیرون بکشید. با یک دستمال مرطوب دیواره کتابخانه در پشت کتاب ها را تمیز کنید تا گرد و خاکی که به وسیله سشوار جابه جا شده برداشته شود. در این مرحله اگر لکه ای روی جلد کتاب ها می بینید ابتدا با دستمال مرطوب و بعد با دستمال خشک پاک کنید.

دقیقه های ده تا دوازده

کتاب ها را به سر جای شان برگردانید و حالا با دستمال مرطوب طبقه جلوی کتاب ها را تمیز کنید.

دقیقه سیزدهم

حالا نوبت تمیز کردن فریم و قاب و دیواره های کتابخانه است.

دقیقه چهاردهم

به اندازه چند سانت کتاب ها را جلو بکشید. در هر طبقه پشت ردیف کتاب ها چند عدد کیسه جاذب رطوبت بیندازید.

دقیقه پانزدهم

ملحفه را جمع کرده و در هوای آزاد تکانده، دستمال های کثیف را دور بیندازید. دیگر وسایل را هم سرجای شان بگذارید. حالا می توانید با خیال راحت کتابی انتخاب کرده و بخوانید و لذت ببرید.

 

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.