یکی از قسمت های منزل که تمیزی آن اهمیت ویژه ای دارد نظافت سرویس بهداشتی و حمام خانه است. این مکان علاوه بر این که بسیار آلوده است و باید به درستی و به موقع تمیز شود تا مانع ایجاد بوی بد در منزل گردد. پس با یک برنامه ریزی دقیق می توانید تمام سرویس های بهداشتی خانه را تمیز و مرتب کنید تا اینکه این کار برایتان سخت و طاقت فرسا نشود.

قبل از نظافت سرویس بهداشتی

 • در ابتدا باید شوینده های مناسب برای نظافت سرویس بهداشتی را انتخاب کنید. این شوینده باید متناسب با نوع و جنس کاسه توالت و سرامیک به کار رفته انتخاب شود.
 • از دیگر ابزار مهم در نظافت سرویس بهداشتی برس ها و فرچه ها هستند. برس مورد استفاده باید به شکلی باشد که بر روی سطوح خراش ایجاد نکند.
 • کاملاً مشخص است که محیط دستشویی آلوده و پر از میکروب است. برای تمیز کردن صحیح این مکان و رعایت بهداشت لازم و ضروری است که از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
 • در نظافت سرویس بهداشتی از شوینده های استفاده می شود که می توانند با سطوح مختلف واکنش شیمیایی نشان دهند. و در نهایت گازهای آزاد می شوند که استشمام آن ها خطرناک است. پس قبل از شروع نظافت دستشویی نسبت به داشتن تهویه مناسب توجه داشته باشید.

نظافت سرویس بهداشتی

مراحل نظافت

 1. در ابتدا باید با آب گرم تمامی سطوح داخل سرویس بهداشتی را خیس کنیم تا مواد شوینده بتوانند اثر گذار باشند.
 2. شوینده مناسب بر روی سطوح سرویس بهداشتی سرامیک و کاسه توالت بریزید توجه داشته باشید که شوینده باید با جنس سطحی که برای نظافت دارید متناسب باشد.
 3. بعد از گذشت چند دقیقه از ریختن شوینده بر روی سطوح با یک فرچه یا برس مناسب شروع به پاک سازی و رفع جرم کنید.
 4. بعد شستشو با برس و فرچه مرحله پایانی کار آبکشی سطوحی است که با مواد شوینده شسته اید. بهتر است که این مرحله آب کشی را نیز با آب گرم انجام دهید .

نظافت سرویس بهداشتی

نکات کلیدی برای نظافت سرویس بهداشتی

 • جالب است که  با حذف نوشابه از سبد خوردنی ها و نوشیدنی ها آن را به مواد شوینده جهت نظافت سرویس بهداشتی اضافه نمایید. با این کار از ضررهای که این نوع نوشیدنی برای سلامتی و محیط زیست دارند هم جلوگیری می کنید. برای این روش نظافت، نوشابه را روی کاسه توالت بریزید و بگذارید حداقل یک ساعت بماند و بعد آن را تمیز کنید.
 • شیرآلات در معرض آلودگی قرار دارند که علاوه بر تمیز و براق بودن جلوه و زیبایی آن ها نیز تاثیر گذار است. به جز مواد شیمیای مورد استفاده در این مورد می توانید از مواد خانگی که در دسترس است. مثل: سرکه سفید و لیمو ترش برای این امر استفاده کنید.
 • با ترکیب جوش شیرین و آب می توانید یک محلول پاک کننده قوی برای جرم های حمام بسازید. جوش شیرین برای از بین بردن لکه های موجود بر روی سرامیک، کاشی ها، وان و روشویی گزینه بسیار مناسبی است.

نظافت سرویس بهداشتی

توجه : بهترین زمان برای نظافت سرویس بهداشتی بعد از استحمام است. در این هنگام تمام جرم ها در اثر بخار و رطوبت نرم شده و به آسانی پاک می گردد. و تمیز کردن سرویس بهداشتی زمان و انرژی کمتری از شما می گیرد.

تمیز کردن دستشویی و حمام  از جمله کارهای نظافت منزل است که دشوار به نظر می آید. برای سهل کردن این امر می توانید از نیروهای ماهر و باتجربه شرکت نظافتی آب و آفتاب استفاده کنید تا محیطی تمیز و مرتب داشته باشد .

 

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.