توضیحاتی در مورد نظافت آسانسور

امروزه با توجه به شرایط شهر نشینی و آپارتمان نشینی با وجود مجتمع های مسکونی و تجاری چند طبقه برای دسترسی راحت تر به طبقات از آسانسور استفاده می شود. علاوه بر آپارتمان های مسکونی در مجتمع های تجاری نیز از این دستگاه استفاده می گردد. به طور کلی آسانسور از مشاعات ساختمان محسوب می شود و در نتیجه همه ساکنین آپارتمان از آن استفاده می کنند. همین امر سبب شده تا آلودگی این بخش بیشتر از سایر مشاعات ساختمان باشد. بنابراین نظافت آن دارای اهمیت بسیار زیادی است.
به طوری که نظافت آسانسور نیاز به تخصص خاصی دارد و نظافت این وسیله با سایر بخش های ساختمان مانند نظافت منزل متفاوت می باشد. به همین دلیل بهتر است هر فردی اقدام به نظافت نکرده تا آسیبی به قسمت های مختلف آسانسور وارد نشود. در این خصوص می توان از شرکت نظافتی برای فرستادن فرد با تجربه و متخصص کمک گرفت.

اهمیت نظافت آسانسور

آسانسور به عنوان مشاعات ساختمان محسوب می شود مشاع به معنی بخشی از آپارتمان است که همه سانکین آپارتمان می توانند از آن استفاده نمایند. به دلیل ترددهای بیشمار ساکنین که سبب آلودگی و کثیفی می گردد. بنابراین لازم است که این وسیله در در فواصل زمانی مشخص و به صورت منظم و دوره ای تمیز گردد. در صورتی که این وسیله تمیز نشود شکل ظاهری نامناسب و شیوع بیماری ها مختلف را به همراه دارد.
البته نظافت بخش های متفاوت این وسیله را باید به افراد باتجربه و حرفه ای سپرد. چرا که نظافت غیر اصولی می تواند باعث بروز مشکلات بیشتری گردد. باید توجه داشت که با صرف هزینه بالا برای نصب و نگهداری این دستگاه احتیاج است که همه اعضای ساختمان در حفظ و نگهداری آن کوشا بوده و تا جایی که امکان دارد از کثیف کردن آن جلوگیری نمایند.

نظافت آسانسور

بهترین زمان نظافت

با در نظر داشتن این نکته که همه اعضای ساختمان از این دستگاه استفاده می کنند بهتر است زمان مناسبی برای نظافت آن در نظر گرفته شود، تا کمترین مزاحمت برای اهالی ساختمان به وجود بیاید. یکی از زمان های مناسب برای امر نظافت صبح زود است زیرا صبح زود اغلب افراد یا خواب بوده یا از خانه برای رفتن به محل کار خود خارج می شوند. بنابراین احتمال  استفاده از آسانسور کمتر می باشد. به هر ترتیب تشخیص این بازه زمانی برعهده فرد نظافتچی است تا بهترین زمان را انتخاب نمایید. چرا که نظافت آسانسور در زمان های پر رفت و آمد می تواند باعث ایجاد مزاحمت برای اعضای ساختمان گردد.

نظافت بخش های مهم آسانسور

از آنجایی که می دانید مراحل نظافت آسانسور شامل بخش های مختلفی مانند: درب آسانسور، کف آسانسور، دیواره های آن و چراغ ها و… می باشد. این موارد که به طور خلاصه در زیر اشاره شده.

درب آسانسور

تمیز کردن درب آسانسور که بسته به جنس درب از مواد مختلفی برای نظافت آن استفاده می شود. اکثراً جنس درب از فولاد ضد زنگ با روکش آلومینومی است که برای تمیز این نوع درب از یک دستمال تمیز و مقداری ماده شوینده استفاده می شود. در صورتی که درب از جنس شیشه بوده از ماده شیشه پاک کن یا دستگاه بخار استفاده می شود. برای ماندگاری تمیزی درب ها می توانید از پولیش استفاده نمایید.

نظافت آسانسور

کف آسانسور

تمیز کردن کف آسانسور بسته به نوع آسانسور، کف پوش کابین از جنس سنگ با طرح مختلف گرانیت یا کفپوش موکت می باشد، که باید با ماده مربوطه تمیز گردد. برای کف های سنگی و سرامیک می توان از دستگاه پولیشر کف و برای کف های موکتی از موکت شوی صنعتی استفاده نمود. درصورت در دسترس نبودن می توان از یک تی و مقداری مواد شوینده استفاده نمود.

دیوار آسانسور

برای نظافت دیوار آسانسور ابتدا درز و شکاف‌ها در گوشه و کنار دیواره و آینه آسانسور را با استفاده از یک برس یا قلم از گرد و خاک و آشغال تمیز کنید. سپس با یک دستمال آغشته به مواد شوینده خوب تمیز کنید و بعد با یک دستمال دیگر خوب خشک نمایید.

چراغ ها و دکمه های آسانسور

تمیز کردن چراغ ها و دکمه ها معمولاً حساس ترین بخش داخلی آسانسور است. برای جولگیری از آسیب رسیدن به سیستم برق رسانی از یک دستمال آغشته به اسپری مخصوص جهت نظافت استفاده نمایید.

نظافت آسانسور

نتیجه گیری

با در نظر داشتن همه مواردی که در بالا اشاره شد می توان به این نتیجه رسید که نظافت آسانسور در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی و تجاری یکی از مهم ترین کار هایی است که باید انجام گردد. که بهتر است برای انجام این امر از مواد شوینده و پاک کننده با کیفیت و مرغوب استفاده شود. زیرا تجهیزات آسانسور بسیار گران قیمت بوده و در صورتی که آسیبی به آن ها وارد شود هزینه زیادی جهت تعمیرات باید پرداخت کنیم.

کلام آخر

دستمال های نرم و میکروفایبر بهترین گزینه برای نظافت آسانسور می باشند. بهتر است مراحل تمیز کردن آسانسور به این ترتیب باشد که در ابتدا سقف بعد بدنه و سپس کف آسانسور نظافت شود. با توجه به این موارد متوجه شدیم که نظافت آسانسور کار بسیار تخصصی است، و هرکسی از انجام آن بر نمی آید. پس بهتر است در این زمینه از یک نظافتچی ماهر و کار بلد کمک بگیریم که در همین راستا شرکت خدمات نظافتی آب و آفتاب در خدمت شما همشهریان عزیز می باشد.

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.