برای تمیز کردن کفش چرم باید همیشه آن را با وسیله‌ی مناسب گردگیری کنید. چرم معمولی با بُرس نرم تمیز می‌شود، اما تمیز کردن جیر بُرسی می‌خواهد که برای این بافت خاص طراحی شده باشد. البته علاوه‌بر محصولات تمیزکننده‌ای که به‌طور ویژه برای چرم تولید شده‌اند، می‌توانید از اقلام روزمره‌ای مانند دستمال مرطوب کودک، مداد پاک‌کن و نشاسته‌ی ذرت هم برای تمیز کردن کفش چرم استفاده کنید. در این مقاله تمیز کردن کفش چرم با روشی ساده و کاربردی را معرفی خواهیم کرد.

برای تمیز کردن کفش چرم ابتدا سطح آن را با تکه‌ای پارچه و آب‌صابون پاک کنید. سپس دستمال مرطوب را روی خط و خش‌های کفش‌تان بکشید. اگر روی کفش‌تان سفیدک زده آن را با سرکه سفید رقیق، تمیز کنید. اگر لکه‌های روغنی روی کفش‌تان هست، کمی پودر تالک یا نشاسته روی آن بپاشید و بگذارید چند ساعت به‌همان حالت بماند و سپس تمیزش کنید. وقتی تمیز کردن کفش چرم تمام شد، آن را با براق‌کننده کفش جلا بدهید تا از کفش‌تان محافظت کند و به آن درخشش بدهد.

تمیز کردن کفش چرم

تمیز کردن کفش چرم

۱. گردوخاک کفش را با برس نرم پاک کنید

برس را به‌آرامی و با حرکات رفت‌وبرگشت روی سطح کفش بکشید تا گردوخاکش را پاک کند. نباید برس را سفت بکشید، چون ممکن است به چرم آسیب بزند. همه‌ی سطح کفش و کناره‌های آن را برس بکشید.

۲. بندهای کفش را درآورید

اگر کفش‌تان بند دارد، آنها را به‌آرامی بیرون بکشید و کنار بگذارید. این کار باعث می‌شود لکه‌های ناشی از تمیزکاری و جلاکاری روی بندها نمانند. اگر بندها هم کثیف هستند، آنها را در کیسه‌ی توری بگذارید و با دست یا ماشین لباسشویی بشویید.

۳. کفش‌ها را با پارچه‌ی مرطوب و کمی صابون تمیز کنید

تکه‌ای پارچه‌ی تمیز را خیس کرده و آب آن را بچلانید. چند قطره صابون مایع یا تمیزکننده‌ی چرم به آن اضافه کنید. با پارچه سطح کفش‌ها را به‌آرامی پاک کنید.

۴. دوباره کفش را با پارچه‌ی مرطوب تمیز کنید و بگذارید خشک شود

صابون اضافی را از روی کفش چرم‌تان پاک کنید. آنها را در اتاق خنکی بگذارید تا خشک شوند. کفش چرم را نزدیک منبع گرما قرار ندهید، چون ممکن است باعث تغییر رنگ یا ترک‌خوردگی شود.

۵. نقطه نقطه‌ی کفش را با دستمال مرطوب تمیز کنید

اگر در راه هستید، و کفش‌های چرم‌تان خراشیده یا کثیف شده‌اند، برای تمیزکردن‌شان از دستمال مرطوب کودک استفاده کنید. این دستمال‌های مرطوب آن‌قدر نرم هستند که به چرم آسیبی نرسانند. ضمن اینکه ویژگی مرطوب‌کنندگیِ این دستمال‌ها به چرم جلوه‌ی خاصی می‌بخشد.

۶. سفیدک‌ها را با ترکیبی از آب و سرکه از بین ببرید

مقدار برابری سرکه و آب را با هم مخلوط کنید. پارچه‌ی تمیزی را به این مایع آغشته کنید و به‌آرامی روی سطح کفش‌تان بمالید. بعد هم با پارچه‌ی تمیز و مرطوب دیگری آن را تمیز کنید.

۷. لکه‌های روغنی و چرب را با پودر تالک از بین ببرید

اگر لکه‌ی روغنی یا چرب روی کفش چرم‌تان هست، آن را با پودر جاذبی مثل پودر تالک بپوشانید. دو تا سه ساعت بگذارید تا پودر، روغن را جذب کند. سپس پودر را با برس نرمی به‌دقت از روی کفش تمیز کنید.

  • درضمن می‌توانید از نشاسته‌ی ذرت هم برای جذب لکه‌های روغنی استفاده کنید، اما باید ۷ تا ۸ ساعت صبر کنید تا روغن را به‌طور کامل جذب کند.

۸. از براق‌کننده‌ی کفش استفاده کنید

چند قطره براق‌کننده‌ی کفش چرم روی تکه‌ای پارچه‌ی تمیز بچکانید. سطح کفش‌تان را با حرکات ریز و دایره‌وار بمالید. براق‌کننده‌ی اضافی را با پارچه‌ی تمیز دیگری پاک کنید.

  • روی قسمت‌های غیرچرمی کفش‌تان، براق‌کننده نمالید.

 

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.