وسایل الکترونیکی محل تجمع آلودگی و میکروب‌اند و باید مرتب تمیز و ضدعفونی شوند؛ ولی نمی‌توانیم این وسایل را به‌راحتی با آب و صابون بشوییم. برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی آنها یا حوادث ناشی از رعایت‌نکردن نکات ایمنی، باید مواردی را رعایت کنیم. در ادامه، نکات و ملاحظات ضدعفونی کردن وسایل الکترونیکی را شرح می‌دهیم.

تمیز کردن ساعت و دستبند هوشمند

ردیاب تناسب‌اندام و ساعت هوشمند در معرض عرق و باکتری‌های دست قرار دارند. برای پاک‌کردن صفحه‌نمایش و بدنه از دستمال میکروفایبر مرطوب‌ استفاده کنید. با برس مویی نرم کوچکی می‌توانید درزها را تمیز کنید و برای دکمه‌ها از الکل استفاده کنید. اگر بند ساعت کثیف شده است و باید کاملا تمیز شود، آن را جدا کنید.

بند ساعت نایلونی مستعد جذب عرق است؛ بنابراین برای تمیزکردن مرتب آن از مایع ظرف‌شویی و دستمال مرطوب استفاده کنید. برای پاک‌کردن آلودگی و میکروب‌های بندهای سیلیکونی می‌توانید از مقدار کمی الکل استفاده کنید. برای بندهای فلزی باید از دستمالی بدون پرز و خشک استفاده کنید. اگر فلز بسیار کثیف است، از دستمالی مرطوب استفاده کنید و سپس بند را کاملا خشک کنید. می‌توانید بندهای چرمی را با مقداری آب و دستمال میکروفایبر تمیز کنید و سپس از نرم‌کننده و محافظ چرم استفاده کنید.

تمیز کردن تلویزیون صفحه‌تخت

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز و ضدعفونی کردن تلویزیون صفحه تخت

بسیاری از افراد برای تمیزکردن تلویزیون از شیشه‌پاک‌کن استفاده می‌کنند؛ ولی این کار اشتباه است. شیشه‌پاک‌کن ممکن است خورنده باشد. به‌علاوه، صفحه‌نمایش بسیاری از تلویزیون‌ها پوشش ضدانعکاسی دارد که به موادشیمیایی موجود در شیشه‌پاک‌کن‌ها بسیار حساس است.

برای تمیزکردن صفحه‌نمایش، دستمال میکروفایبر را با آب مرطوب کنید و آن را به‌آرامی روی سطح صفحه‌نمایش بکشید. برای پاک‌کردن حاشیه صفحه و پایه تلویزیون نیز به همین ترتیب عمل کنید.

تمیزکردن کنترل تلویزیون را فراموش نکنید. کنترل تلویزیون پر از ذرات ریز و لکه است. باتری‌ها را خارج کنید، کنترل را تکان دهید تا ذرات ریز خارج شوند و سپس با کمی هوای فشرده دکمه‌ها را تمیز کنید. سپس الکل را روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و سطح آن را تمیز کنید. گوش‌پاک‌کن را به الکل آغشته کنید و آن را دور همه دکمه‌ها بکشید. اگر دستگاه‌هایی مانند دستگاه پخش دی‌وی‌دی دارید، آنها را نیز پاک کنید.

تمیز کردن دستگاه‌های بلوتوث و هوشمند

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه های بلوتوث و هوشمند

وسایل هوشمند و اسپیکرهای بلوتوث نیز مانند سایر وسایل الکترونیکی گردوغبار و میکروب را به خود جذب می‌کنند. پیش از تمیزکردن، دستگاه را از منبع برق جدا کنید یا باتری آن را بیرون بیاورید. اگر دستگاه شما صفحه‌نمایش دارد، آن را با دستمال میکروفایبر مرطوب پاک کنید.

قسمت‌های پارچه‌ای، پلاستیکی و سایر سطوح را نیز با دستمال میکروفایبر مرطوب پاک کنید. برای خارج‌کردن ذرات و آلودگی‌ها از شیارها و درزها، می‌توانید از اسپری تمیزکننده با فشار هوا و گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. در پایان، تمام قسمت‌ها به‌جز صفحه‌نمایش را با الکل ضدعفونی و پاک کنید.

تمیز کردن کنسول بازی و دسته‌های کنترل بازی

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز کردن کنسول بازی و دسته های کنترل

معمولا کنسول بازی و به‌ویژه دسته‌های کنترل آن به‌دلیل ساعت‌ها بازی‌کردن و خوردن خوراکی هنگام بازی بسیار کثیف و چرب می‌شوند.

پیش از شروع کار، کنسول بازی را از برق بکشید و دسته‌های کنترل را جدا کنید. با اسپری تمیزکننده با هوای فشرده، منافذ و ورودی‌ها را تمیز کنید و با برس مویی نرمی این قسمت‌ها را گردگیری کنید. با دستمال میکروفایبر مرطوب، تمام سطوح را پاک کنید و برای شیارها و درزها از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. دستمالی را با الکل مرطوب کنید و دسته‌های کنترل و سیم‌ها را کاملا پاک کنید. برای تمیزکردن شیارها و اطراف دکمه‌ها، از گوش‌پاک‌کن و الکل استفاده کنید.

پیش از اتصال دوباره دسته‌های کنترل و وصل‌کردن کنسول بازی به برق باید تمام قسمت‌ها کاملا خشک شده باشند.

تمیز کردن کامپیوتر رومیزی

ضدعفونی کردن موبایل - چگونه رایانه رومیزی یا دسکتاپ را تمیز و ضدعفونی کنیم

برای تمیزکردن مانیتور نباید از شیشه‌پاک‌کن استفاده کنید. اگر صفحه‌نمایش مانیتور شما ال‌سی‌دی است، از دستمال میکروفایبر مرطوب‌شده با آب مقطر یا پاک‌کننده صفحه‌نمایش استفاده کنید و اگر لمسی است، برای مرطوب‌کردن دستمال میکروفایبر و پاک‌کردن لکه‌ها فقط از آب یا محلول تمیزکننده عینک استفاده کنید.

برای پاک‌کردن پشت مانیتور و حاشیه اطراف صفحه‌نمایش، مقداری شیشه‌پاک‌کن یا آب را روی دستمال اسپری کنید. درمورد کیس رایانه نیز همین کار را انجام دهید و روی میز را نیز پاک کنید. تمام سطوح را با دستمالی پاک کنید که با آب، مواد پاک‌کننده معمولی یا الکل ایزوپروپیل مرطوب شده باشد.

معمولا داخل صفحه‌کلید خرده‌ریزه‌هایی وجود دارد. صفحه‌کلید را بالای سطل آشغال تکان دهید و با اسپری تمیزکننده با هوای فشرده، بقایای خرده‌ریزه‌های موجود در اطراف و زیر دکمه‌های صفحه‌کلید را خارج کنید. سپس با دستمال مرطوب دکمه‌های صفحه‌کلید را پاک کنید. برای تمیزکردن داخل شیارها، از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. اگر صفحه‌کلید بسیار کثیف است، دستمال و گوش‌پاک‌کن را به الکل آغشته کنید.

با گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل، سطح زیرین موس و درزها و شیارهای آن را پاک کنید. سپس الکل را روی دستمالی اسپری کنید و با استفاده از آن بدنه موس و سیم آن را تمیز کنید.

تضمین کار با کیفیت همراه با اعزام نظافتچی خانم یا نظافتچی آقا در ساعت و روز انتخابی شما با بهترین تعرفه و قیمت جهت رضایتمندی شما ارائه می‌شود. نیروهای اعزامی از سوی شرکت، قیمت نظافت شرکت و محل کار بر اساس تعرفه‌های اتحادیه اعلام می‌شود. معمولاٌ نرخ خدمات نظافت به‌صورت ساعتی محاسبه می‌شود. یعنی به همان مقدار ساعتی که از نیروی نظافتی کمک می‌گیرید، هزینه پرداخت خواهید کرد.