شستن بالش

روش شستن بالش به محتویات آن بستگی دارد.

برای شستن بالش، به دستورالعمل خاص یا برچسب روی آن توجه کنید.

پیش از شستشوی روبالشی، آن را تکان دهید تا گرد و غبارش از بین برود.

برای شستشوی روبالشی از آب سرد استفاده کنید و با درجه سرد خشک کنید.

بعد از شستن روبالشی ها حتما آن را در هوای آزاد و نور خورشید خشک نمایید.

راهنمای شستن انواع بالش

بالش را می توانید با دست یا با ماشین لباسشویی بشویید، فقط به دو نکته دقت کنید :

وقتی بالش ها کاملا خشک نشده اند روکش آن ها را نکشید.

وقتی بالش ها کاملا خشک نشده اند از قرار دادن آنها روی تخت و استفاده کردن اجتناب کنید.

روش شستن بالش با دست

برای شستن بالش با دست از یک وان استفاده کنید.

هنگامی که بالش ها را در وان انداختید به آن پودر لباسشویی اضافه کنید و به آرامی آن را بشویید و آبکشی کنید.

بگذارید کاملا بالش ها خشک شود در غیر این صورت ممکن است داخل آن گلوله شود.

روش شستن بالش در ماشین لباسشویی

بهتر است دو بالش را کنار هم به صورت صاف در دو سمت مخالف قرار داده و شستشو را آغاز کنید. با این کار در اتلاف انرژی صرفه جویی کنید.

اگر قصد شستن فقط یک بالش را دارید، به وسیله حوله یا پتو های کوچک تعادل ایجاد کنید.

ماشین لباسشویی را روشن کنید آن را روی گرم ترین حالت قرار دهید و تنظیمات اندازه بار را روی حالت بار سنگین قرار دهید.

پودر لباسشویی به آب در حال حرکت ماشین لباسشویی اضافه کنید. مقدار پودر هم باید متناسب با مقدار بار باشد تا بالش به خوبی شسته شود.

نصف فنجان کربنات سدیم به آب اضافه کنید. کربنات سدیم به پاک کردن لکه ها و سفید شدن بالش ها کمک می کند.

به مواد شوینده چند قطره روغن اسطوخودوس اضافه کنید تا رایحه بالش مطبوع شود.

پس از شستشو بالش ها را در قسمت خشک کن قرار دهید تا بالش ها کاملا خشک شوند و حالت پف کرده و شکل قبلی خود را به دست آورند.

برای برای خشک شدن بهتر متکا بهتر است تا چند توپ تنیس تمیز را همراه آنها درون ماشین قرار دهید. همچنین این ایده ی خوبی برای نرم ماندن و گلوله نشدن متکاها نیز هست.

هرگز ملحفه‌ را با لباس ها نشویید چون ممکن است باعث رنگ دادگی و تغییر رنگ ملحفه ها شود.

نحوه شستشوی بالش و روبالشی - مجله اینترنتی زودشور

روش شستشوی بالش هایی از جنس فوم

برای شستشوی بالش های فومی متاسفانه، نمی توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید زیرا فوم داخل آن جمع می شود.

برای شستشوی این بالش ها در ماشین لباسشویی می توانید از یک پارچه ی نمدار استفاده کرده و آن را روی سطح داخلی بالش بکشید و یا آن را نم دار کرده و در لباسشویی و فقط روی مرحله ی خشک کن گذاشته و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا تمیز شود.

اگر داخل بالش کثیف نیست و روکش آن قابل درآوردن است می توانید روکش آن را در آورده و جداگانه بشویید و تنها به تکاندن و گرفتن گرد و غبار داخل بالش اکتفا کنید.

شستشوی بالش های فومی را با ملایمت انجام دهید زیرا قابلیت پاره شدن فوم وقتی خیس می شود بسیار بالا می رود.

هر ماه روکش بالش را بشویید و نگذارید که کثیفی تا داخل بالش نفوذ کند و  مجبور به شستشوی این بالش ها شوید.

شستن بالش پر

در صورتی که متوجه بوی بدی از بالش پر یا لحاف پر شدید، می توانید بالش و لحاف پر خود را در معرض هوای آزاد و نور خورشید قرار دهید و با زدن ضربه به آن هم حالت یکنواختی پر در داخل شان را حفظ کنید و هم رطوبت اضافه ای اگر بین پرها وجود داشته باشد خشک خواهد شد.

پیشنهاد اول ما برای تمیز کردن بالش های پر خشکشویی (dry cleaning) می باشد.

برای شستشو بهتر است دو بالش را همزمان در ماشین لباسشویی قرار دهید تا بالانس ماشین بهتر حفظ شود.

از آب سرد و مواد شوینده خیلی ملایم استفاده کنید و هیچگاه از سفید کننده یا نرم کننده استفاده نکنید چون این مواد باعث خراب شدن پر می شوند.

پس از اتمام شستشو بالش ها را درآورده و با ملایمت تمام آب اضافی آن را کامل بگیرید. ممکن است در این مرحله احساس کنید که بالش شما کمی بوی آب ماندگی گرفته است که این طبیعی است و بعد از خشک شدن کامل این بو از بین خواهد رفت.

بالش ها پس از شستشو باید در خشک کن قرار گیرد. خشک کردن باید کامل و دقیق انجام شود.

معمولا دو یا سه بار عمل خشک کردن لازم است و پس از هر بار خشک کردن باید بالش ها را خارج کرده با ضربه زدن به آن از گلوله شدن پر جلوگیری کنید.

اگر پس از اتمام مرحله خشک کردن احساس کردید بالش شما کامل خشک نشده است آن را به مدت دو الی سه ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

روش دیگر شستشوی بالش پر

برای شستشوی بالش های پر شده از پر، بهتر است ابتدا پر آنها را بیرون بیاورید. برای آن که پرها در همه جا پراکنده نشود، کیسه پارچه ای بزرگی تهیه کنید. یک سر بالش را به آرامی بشکافید و قسمت شکافته شده را به سر کیسه بزرگی که تهیه کرده اید، گذاشته و پرها را به آن انتقال دهید.

سر کیسه بزرگ را هم شسته و در ماشین لباسشویی بشویید. سپس پرها را خارج کرده و در فضای آزاد و در تابش مستقیم آفتاب کاملا خشک کنید.

پارچه بالش را به خوبی با دست یا ماشین لباسشویی بشویید. برای آن که پرهای کوچک از سوراخ های ریز بالش بیرون نیاید، پارچه بالش را پس از اتو زدن روی میز پهن کنید و از داخل صابون بمالید. بعد به همان ترتیب قبلی، پرها را داخل بالش بریزید و آن را بدوزید.

نحوه صحیح شستن بالش در ماشین لباسشویی و با دست با هر جنسی

روش شستشوی متکای ابری

این بالش را در ماشین لباسشویی نمی توان شست. برای حذف گرد و غبار از یک متکای ابری از جاروبرقی استفاده کنید. برای اینکه این کار به راحتی انجام شود سطح مکش را پایین بیاورید.

راه حل دیگر اینست که برای ۲۰ دقیقه بالشت را درون خشک کن ماشین لباسشویی بدون هیچ گونه گرمایی قرار دهید. همچنین برخی از بالش های ابری قابل شستشو با دست هستد البته حواستان باشد که این کار را به آرامی انجام دهید.

چه زمانی باید بالش را تعویض کرد؟

در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که هر چقدر هم که در تمیزی بالش تلاش کنید، بالاخره پس از مدتی کارایی خود را از دست می دهد و باید آن را تعویض کنید.

اما از کجا بدانید که کی اینکار را انجام دهید؟ بالش را از وسط تا کرده و سپس آن را رها کنید. اگر به شکل اولیه خودش بازنگشت زمان آن رسیده که یک بالش مناسب تهیه کنید.

 شستن بالش کرک و پشم

اگر بالشت برچسب دارد آن را مطالعه کرده و مطابق آن شستشو را انجام دهید. در غیر اینصورت می توانید ماشین لباسشویی را روی دور ملایم و آب گرم تنظیم کنید.

 

برای اعزام نظافتچی با شرکت آب و آفتاب تماس بگیرید. نظافتچی‌های شرکت آب و آفتاب  برای کارهای تخصصی نظافت آموزش دیده‌اند و نظافت منزل شما را به درستی انجام می‌دهند!

 

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.