از قدیم گفته‌اند پیشگیری از درمان بهتر است یا «علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد». پس سعی کنید با روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند از ورود موش‌ به منزلتان جلوگیری کنید.

نظافت مداوم منزل

به نظافت منزلتان اهمیت بدهید؛ مثلا بعد از خوردن غذا، حتما ظرف‌ها را زود بشویید و هیچ غذایی را بدون گذاشتن در یخچال و جمع‌کردن از پیشخوان و میز غذا در آشپزخانه رها نکنید. روزانه با جاروی دستی و برقی، نواحی کثیف منزل را تمیز کنید و امکان شکل‌گیری فرصتی برای حضور موش‌ها را از بین ببرید. نظافت نقاط دور از دسترس را هم در تمیز کردن خانه در نظر داشته باشید.

نظافت منزل لزوما باعث ازبین‌رفتن امکان حضور موش در خانه نمی‌شود اما با ازبین‌رفتن دسترسی به خرده‌های غذا و مواد غذایی، احتمال راه‌یافتن موش به خانه‌تان کم می‌شود.

مرتب‌کردن منزل هم نقش مهمی در کاهش احتمال حضور موش دارد؛ چون موش‌ها از مکان‌های تاریک و بی‌استفاده استقبال می‌کنند.

برای سهل کردن این امر می توانید از نیروهای ماهر و باتجربه شرکت نظافتی آب و آفتاب استفاده کنید تا محیطی تمیز و مرتب داشته باشد .

نگهداری و ذخیره درست مواد غذایی

مطمئن شوید که تمام مواد غذایی خشک، آجیل‌ها و حبوبات را در ظرف‌هایی دربسته نگهداری می‌کنید. اگر ظرف‌تان مجهز به دری نیست که کاملا بسته می‌شود و هوا به آن راه ندارد، از یک تکه پلاستیک برای بستن کامل در و پوشاندن سطح آن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود موش‌ها نتوانند بوی مواد غذایی را استشمام و آنها را ردیابی کنند.

مواد غذایی در کیسه و ظروف درباز را به ظرف‌های دربسته منتقل کنید تا موش‌ها از روی بو نتوانند آنها را ردیابی کنند.

نان و میوه‌ها را بیشتر از ۱ تا ۲ روز روی پیشخوان و میز رها نکنید. آنها را در ظروف دربسته یا یخچال بگذارید.

به‌طور منظم، انباری، گنجه‌ها و کابینت‌هایتان را تمیز کنید. کف آشپزخانه را از هرگونه خرده نان و شیرینی، قطره‌های مربا و ذرات دیگر غذا دور نگه دارید. نقاط خانه را زیر نظر داشته باشید و حواس‌تان باشد که حیوانات موذی راهی به آنها پیدا نکنند.

هر ماده غذایی را که در آن فضله می‌بینید یا احساس می‌کنید که به آن دستبرد زده شده است به‌سرعت دور بیندازید؛ چون خوردن آن خطرناک خواهد بود.

مسدودکردن حفره‌های دیوار و راه نفوذ موش به خانه

از بین بردن موش در خانه با ردیابی حفره ها

حفره‌ها و سوراخ‌های درون و بیرون منزل‌تان را بررسی کنید. این حفره‌ها می‌توانند راهی برای نفوذ موش به داخل باشند. هرگونه شکاف و حفره‌ای به اندازه ۰٫۶۴ سانتی‌متر می‌تواند راهی برای ورود موش باشد. این حفره‌ها و شکاف‌ها را مسدود کنید. لوله‌ها و راه دودکش را هم کنترل کنید و نگذارید که موش از این قسمت‌ها وارد منزل‌تان شود. سوراخ‌ها را با سیم ظرف‌شویی مسدود کنید، چون موش نمی‌تواند این ماده را بجود. موادی مانند پلاستیک و چوب برای مسدودکردن مناسب نیستند؛ چون موش‌ آنها را می‌جود.

حواس‌تان به فاصله زیر درب تا کف زمین هم باشد. اگر این فاصله زیاد است، موش می‌تواند از آن به داخل خانه وارد شود.

موش‌ها معمولا در جایی دور از خانه‌تان زندگی می‌کنند و فقط برای غذا خوردن، راهی منزلتان می‌شوند. موش‌های بالغ چند بار در طول روز غذا می‌خورند. اگر دسترسی‌شان به مواد غذایی زیاد باشد، این رقم به ۵۰ بار هم می‌رسد. البته این حیوانات موذی با ۳ تا ۴ گرم غذا در روز هم زنده می‌مانند؛ پس باید محیط منزل را از هرگونه خردهٔ غذا پاک نگه دارید.

کیسه‌های زباله را هم هر شب بیرون از خانه ببرید و فرصت نفوذ موش به آنها را ندهید.

دورکردن موش‌ها به‌کمک گربه

از بین بردن موش در خانه با کمک گربه

گربه دشمن قدیمی موش است. وجود گربه در منزل می‌تواند موجب دور نگه داشتن موش‌ها از منزل شود. حضور گربه در خانه باعث می‌شود موش بوی آن را احساس کند و پا به فرار بگذارد.

اگر موش‌ها به خانه‌تان راه پیدا کرده‌اند، به‌کمک گربهٔ خود یا با قرض‌گرفتن گربۀ دوستتان می‌توانید موش‌ها را فراری دهید.

یادتان باشد که موش‌ها در بخش‌هایی از خانه پنهان می‌شوند که از دسترس گربه دور است، مثلا اتاق زیرِشیروانی.

در آخر

هرقدر منزلتان تمیزتر باشد و آشپزخانه‌ای منظم‌تر داشته باشید، امکان حضور و نفوذ موش‌ها هم کمتر می‌شود. حضور موش در خانه اصلا خوب نیست؛ چون علاوه بر وحشتی که بعضی از شما دوستان عزیز از آن دارید، به‌شدت آلوده است و می‌تواند باعث انتقال بیماری‌های مختلف شود. اگر راهکار دیگری درباره  پیشگیری از نفوذشان به منزل دارید، حتما با ما در میان بگذارید. تجربه شما در به‌دام‌انداختن موش، برای ما و خوانندگان دیگر کاربردی خواهد بود.

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.