فصل، فصل خانه‌تکانی و گردگیری وسایل خانه و محل سکونت است و حتماً در تکاپوی تمیز کردن خانه خود هستید. یکی از مهم‌ترین وسایل خانه که در اولویت تمیز کردن قرار دارد فرش است، اگر منزل شما آپارتمانی است و یا به هر دلیل دیگر نمی‌توانید آن را بشویید ما روش خشک‌شویی در منزل را شما معرفی می‌کنیم تا از دردسرهای شستن فرش راحت شوید.

اگر از خدمات شرکت های قالیشویی استفاده کنید غالباً آن‌ها از مواد شیمایی و تمیزکننده‌های مخصوص برای لکه‌گیری و پاک کردن فرش استفاده می‌کنند.

ما در این مقاله قصد داریم شمارا با یک روش‌ خشک‌شویی فرش در منزل آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

نکات مهم در شستشوی فرش دستباف - carpwash

 خشک‌شویی فرش با ترکیبات تمیزکننده

 1. از اسپری فرش‌شوی برای لکه‌های روی فرش استفاده کنید: محصولات لکه‌گیری فرش غالباً به‌صورت اسپری می‌باشند تا استفاده از آن‌ها به سهولت انجام شود، برای استفاده از آن‌ها فقط کافی ست آن را روی لکه اعمال کنید. اگر لکه‌ها سخت بودند بهتر است کمی بیشتر آن قسمت را اسپری کنید، پس از اعمال اسپری کمی زمان می‌برد تا اسپری با لکه مخلوط و نرم شود.

شستشوی فرش دستباف | شستشوی اسلامی فرش | نکات مهم در شستشوی فرش | زیلومه

 1. پودر خشک‌شویی (مخصوص فرش) را روی فرش بپاشید: برای اعمال پودر روی فرش بهتر است از الک استفاده کنید، مقداری از پودر را درون الک بریزید و بالای فرش قرار دهید و به‌صورت الک شده روی قسمت‌هایی از فرش که می‌خواهید تمیز کنید اعمال کنید. بهتر است برای پودرپاشی فرش‌ها این کار‌ را به‌نوبت انجام دهید تا روی آن‌ها راه نروید، حتماً روی لکه‌های بزرگ را با پودر بپوشانید.
 • علت استفاده از الک این است که از پودر نمی‌توانید به مقدار زیاد استفاده کنید، ولی لکه‌های ضخیم‌تر به پودر بیشتری نیاز دارند.
 • اگر در خانه الک ندارید می‌توانید به‌جای آن از قاشق برای پراکنده کردن پودر روی فرش استفاده کنید.
 1. برای تمیز کردن فرش از یک فرچه نرم استفاده کنید: این کار را باید به‌آرامی و برای چند مرتبه انجام دهید، برای اینکه پودر به همه جای فرش برسد بهتر است بیشتر از فرچه استفاده کنید، تا اینکه پودر زیادی استفاده کنید و توجه داشته باشید که نباید فشار زیادی با فرچه به فرش وارد کنید زیرا این کار باعث می‌شود به تاروپود فرش آسیب وارد شود.
 • به‌جای استفاده از فرچه‌های سنتی، می‌توانید از فرچه‌های نایلونی دسته‌دار استفاده کنید تا در موقع تمیز کردن فرش زیاد خم نشوید و به کمر خود فشار وارد نکنید.
 • بهتر است فرچه انتخابی شما نرم باشد برای این کار می‌توانید از فرچه‌های جاروبرقی که به‌صورت مجزاست استفاده کنید.
 1. اجازه دهید پودر به مدت ۳۰ دقیقه روی فرش باقی بماند: در این مدت آنزیم‌های درون پودر فعال‌شده و باعث می‌شود که جرم و لکه روی فرش با آن حل‌شده تا بتوانید آن‌ها را از بین ببرید. پس این مدت‌زمان بسیار مهم است و خیلی زود آن را پاک نکنید و حتماً اجازه دهید تا کاملاً خشک شود و سپس آن را پاک‌کنید.
 • در این مدت می‌توانید روی فرش پا بگذارید، بیشتر پودرها به فرش می‌چسبند.
 • برای ایمنی بیشتر، پوست خود را با پودر آغشته نکنید، این پودرها غیر سمی هستند اما بهتر است آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید. باقی ماندن بیش از ۳۰ دقیقه روی فرش به آن آسیبی وارد نمی‌کند بلکه باعث می‌شود فرش تمیزتر شود اما حتماً باید آن را خوب پاک‌کنید.
 1. بعد از خشک شدن پودر آن را کاملاً جارو کنید: حتماً پس از استفاده از این پودر و زمان مورد استفاده آن را خوب از روی فرش جاروبرقی کنید به‌خصوص در نقاطی که لکه وجود داشت و پودر بیشتری اعمال کردید.
 • گاهی اوقات اگر فرش شما خیلی کثیف باشد و لکه‌های زیادی داشته باشد باید روش‌های مختلف را امتحان کنید، یا بهتر است از پودرها و ترکیبات شوینده دیگری استفاده کنید.