افرادی هستند که زمان زیادی برای خانه تکانی دارند اما افراد شاغل معمولا زمان کمتری برای این کار دارند. این افراد باید سعی کنند تا با یک برنامه ریزی مناسب و تهیه لیست کارهای خانه تکانی ، دقیق و درست خانه تکانی را انجام دهند تا به موقع همه کارها تمام شوند. از مهم ترین بخش هایی که حتما باید تمیز و مرتب شود، اتاق نشیمن است.

گردگیری

گرد و خاک همیشه در تمام نقاط خانه پیدا می شوند و حتی به داخل کمدها هم می روند. پس دستمال نرم و نم داری بردارید و تمام وسایل داخل اتاق نشیمن را تمیز و گردگیری کنید. وسایل دکوری، میزها، تابلوها، طبقه ها و هر چیز دیگری که دارید را تمیز کنید. شیشه ها و آینه ها را با شیشه پاک کن و دستمالی که پرز ندارد تمیز کنید و برق بیاندازید. می توانید از روزنامه هم استفاده کنید. مبل ها را فراموش نکنید، دسته ها و پایه های مبل و صندلی ها را تمیز کنید. خود مبل ها و صندلی ها را هم می توانید با گردگیرهای پری تمیز کنید و یا جارو برقی بکشید.

تمیز کردن دیوارها و پنجره ها

برای خانه تکانی نشیمن ، دیوارها را با گردگیرهای پری تمیز کنید تا گرد و خاک ها تمیز شوند. دوده روی دیوارها را با جارو برقی پاک کنید و اگر پاک نشد از بخارشور کمک بگیرید. لکه و دوده اطراف بخاری و شوفاژ  را با پودر رختشویی تمیز کنید. مقداری پودر را با آب مخلوط کنید و با اسفنج دوده و لکه را پاک شود و سپس دیوار را با پارچه کتان خشک کنید.  برای تمیز کردن اثر انگشت روی دیوار، یک سیب زمینی را نصف کنید و با آن روی لکه ها بکشید و بعد با اسفنج آن را پاک کنید.

برای پاک کردن دیوارها، اگر دیوارها کاغذ دیواری های قابل شستشو دارند آن ها را با آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. از این محلول می توانید برای تمیز کردن دیوار رنگی هم استفاده کنید.

شیشه های پنجره ها را نیز با شیشه پاک کن و دستمال برق بیاندازید. اطراف آن را هم با دستمال نم دار یا گردگیر پری تمیز کنید.

مطالب زیر در این رابطه شما را بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

شستشوی پرده ها

ابتدا برای از بین بردن گرد و خاک پرده ها را با جارو برقی تمیز کنید. سپس آن ها را به آرامی و دقت در بیاورید و به خشکشویی بدهید. اگر می توانید خودتان آن ها را بشویید این کار را بکنید. پرده های حریر و توری را با پودر صابون و پرده های با پارچه معمولی را با شوینده های معمولی و نرم کننده بشویید. کمی نمک هم باعث می شود تا گرد و غبار پرده های توری بیشتر خارج شود. حواس تان باشد تا آن ها را نمدار آویزان کنید تا چروک نشوند. برای تمیز کردن حلقه های میله پرده ها، آن ها را در محلول آب و سرکه بجوشانید. همچنین برای آن که پرده ها راحت تر حرکت کنند، بخش داخلی میله پرده را صابون بزنید.

تمیز کردن فرش ها

در خانه تکانی نشیمن تمیز کردن فرش ها را فراموش نکنید. فرش ها را جارو برقی بکشید تا گرد و خاک و کثیفی ها برداشته شوند و فرش تمیز شود. برای آن که فرش تان تمیزتر شود روی آن را با شامپوهای مخصوص فرش که در تمام فروشگاه ها به فروش می رسند تمیز کنید و بشویید. برای این کار از برس هایی نرم استفاده کنید. محلول شستشو را با آب ولرم درست کنید تا فرش تان بهتر تمیز شود. حواس تان باشد آب داغ نباشد تا به فرش آسیب بزند. شستن فرش های دستبافت و ابریشمی را به قالی شویی های معتبر بسپارید چون قطعا این کار را از شما بهتر انجام می دهند.

تمیز کردن کف

کفپوش‌ها را نیز در ابتدا با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و خاک ها پاک شوند. اگر جنس آن کاشی یا چوب است کف ‌شور بهترین روش تمیز کردن آن هاست، چون به راحتی تمام  لکه ها را پاک می کند. دقت کنید تا کف پوش چوبی را با آب نشویید چون باعث می شود به چوب آسیب وارد شود و رویش لکه بیافتد. شوینده های مخصوص کف چوبی یا مقداری شوینده ملایم در یک سطل آب برای این کار مناسب است. کف پوش های سرامیکی و مرمر را با آب گرم تمیز کنید.

تمیز کردن مبلمان

همان طور که در ابتدای مطلب خانه تکانی نشیمن گفته شد مبلمان را جارو و گردگیری کنید. برای مبل های راحتی زیر تشک ها را نیز جارو برقی بکشید. همچنین می توانید مبلمان را واکس بزنید که باعث می شود مبل تان براق شود و همچنین گرد و خاک کمتری جذب کند. دقت کنید تا مبلمان چوبی از واکس مخصوص چوب استفاده کنید.

بالشت ها و کوسن ها را پف دهید و سر جایشان قرار دهید. می توانید کاور کوسن ها را نیز عوض کنید که باعث می شود نشیمن تغییر زیادی کند.

نظم دادن به کتابخانه

در این مرحله از خانه تکانی نشیمن ، اگر در اتاق نشیمن کتابخانه است، کتاب ها را بردارید و طبقات کتابخانه را تمیز کنید. کتاب ها را نیز گردگیری کنید و سپس در طبقات بچینید. برای جذاب شدن کتابخانه، کتاب های یک رنگ را در کنار هم قرار دهید.

تغییر دکوراسیون

تغییر دکوراسیون باعث می شود تا حال و هوای نشیمن تغییر کند و احساس خوبی به وجود می آورد.  چیدمان مبل ها را عوض کنید. میز جلو مبلی را نیز با وسایل دکوری و مناسب بچینید. تابلوها را نیز می توانید تغییر دهید. حتی تعویض پرده ها نیز انتخاب خوب و جالبی است.

تغییر گلدان ها

وقت آن رسیده تا به گل ها و گیاهان سر و سامان دهید. آن ها را به بیرون خانه ببرید و یا از یک زیر انداز مناسب استفاده کنید. گیاهان را از گلدان ها خارج کنید و خاک شان را عوض کنید. اگر نیاز بود آن ها را به گلدان های بزرگتری انتقال دهید. و یا می توانید آن ها را با گلدان های نو عوض کنید. همچنین می توانید آن ها را با خلاقیت و سلیقه خودتان رنگ کنید.

 

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.