اگر به دنبال نکاتی  اسبا‌ب کشی راحت تر هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آمادگی برای اسباب کشی

قبل از اینکه وسایل خانه را جمع کنید و بسته‌بندی جعبه‌ها را شروع کنید، باید مقدمات اسباب کشی را فراهم کنید و آماده شوید. با رعایت برخی از نکات ساده قبل از اسبا‌ب کشی، سرعت و راحتی کار را افزایش خواهید داد.

 • درمورد آژانس‌های باربری تحقیق کنید. از تعرفه خدمات آژانس‌های مختلف باخبر شوید و باتوجه‌به قیمت و کیفیت خدمات، یک آژانس مناسب انتخاب کنید. اگر آژانس باربری را آگاهانه انتخاب کنید، در وقت و پولتان صرفه جویی خواهید کرد.
 • قبل از اسباب کشی با آژانس باربری در مورد هزینه‌های باربری صحبت کنید.
 • بودجه مشخصی را برای هزینه‌های اسباب کشی در نظر بگیرید و برای خرج‌کردن آن برنامه ریزی کنید.
 • درصورت امکان قبل از اسباب کشی، آشپزخانه و سرویس بهداشتی خانه جدید را تمیز کنید.
 • یک یا چند جعبه برای کنارگذاشتن لباس‌ها و وسایل بی‌استفاده آماده کنید.
 • مواد غذایی یکی از دغدغه‌های شما در فرایند اسباب کشی خواهند بود. بسته‌بندی و جابه‌جاکردن مواد غذایی دشوار است و دورریختن آنها هم اسراف است. سعی کنید تا قبل از روز اسباب کشی، مواد غذایی یخ‌زده یا فاسدشدنی و کنسروهای نیمه‌باز موجود در خانه را مصرف کنید. ۲ تا ۳ هفته قبل از اسباب کشی، برنامه‌ای برای وعده‌های غذایی در روز اسباب کشی تهیه کنید.
 • چند هفته قبل از نقل‌مکان، آدرس جدید خود را به دوستان، آشنایان و همکاران اطلاع دهید.
 • اندازه‌گیری را فراموش نکنید. اگر در خانه جدید برای برخی از مبلمان یا وسایل جای کافی ندارید، بهتر است قبل از اسباب کشی آن وسیله را بفروشید یا به کسی هدیه دهید.
 • اگر قصد دارید خانه قدیمی را اجاره دهید و خانه جدیدی اجاره کنید، بهتر است از قسمت‌های مختلف خانه جدید و خانه قدیم عکس بگیرید.
 • جای میخ روی دیوارها را با خمیر دندان سفید پر کنید.
 • برای جلوگیری از تکان‌خوردن قاب عکس‌ها روی دیوار و خش‌افتادن دیوار، یک تکه مدادپاک‌کن به پشت قاب عکس بچسبانید.
 • قبل از بیرون کشیدن میخ‌ها با چکش، یک کش پلاستیکی دور چکش بپیچید تا مانع خط‌ افتادن روی دیوار شود.

نکات مهم برای بسته‌بندی وسایل

هنگام بسته‌بندی وسایل برای اسباب کشی، آشنایی با برخی ترفندهای ساده بسته‌بندی به کارتان می‌آید. با کمک این ترفندها، سرعت کار بالا می‌رود و احتمال آسیب‌دیدن وسایل کمتر می‌شود.

وسایل و اشیای بی‌مصرف را کنار بگذارید

اسباب کشی فرصت خوبی است تا از شر وسایل اضافی رها شوید. لوازم بی‌مصرف را جدا کنید. با کم‌شدن حجم وسایل، اسباب کشی آسان‌تر و خانه جدیدتان منظم‌تر خواهد شد.

برنامه‌ریزی کنید تا سردرگم نشوید

اگر برنامه‌ریزی داشته باشید و کارها را زمان‌بندی کنید، اسباب کشی راحت و بی‌دردسری خواهید داشت. می‌توانید ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از روز اسباب کشی، فریزر را یخ‌زدایی و خشک کنید؛ در غیر این صورت، روز اسباب کشی، نشت آب و بوی بد ایجاد شده از آب‌شدن یخ مواد داخل فریزر مشکل‌ساز خواهد شد.

قبل از جداکردن کابل‌ها و اتصالات از آنها عکس بگیرید

قبل از جداکردن کابل‌ها از روی تلویزیون و سایر وسایل الکتریکی، از محل اتصال کابل عکس بگیرید تا هنگام اتصال مجدد کابل‌ها، ترتیب درست را رعایت کنید و دچار مشکل نشوید. با این روش کابل‌ها را با سرعت بیشتری وصل خواهید کرد و زمان زیادی برای این کار از دست نخواهید داد.

لباس‌های آویختنی را داخل کیسه زباله قرار دهید

استفاده از کیسه زباله برای لباسها - ترفندهای اسباب کشی آسان و سریع

لباس‌های آویزان به چوب‌رختی را با استفاده از کیسه‌زباله پوشش دهید. به‌این‌ترتیب تنها کاری که بعد از اسباب کشی باید درمورد لباس‌های آویختنی انجام دهید، بازکردن کیسه زباله از روی لباس‌ها خواهد بود. برچسب‌گذاری کیسه‌ها را فراموش نکنید تا بدانید هر کیسه مال چه‌کسی است.

بشقاب‌ها را خوب بسته‌بندی کنید

برای جلوگیری از شکستن بشقاب‌ها، می‌توانید هنگام بسته‌بندی بین هر دو بشقاب چینی یا شیشه‌ای، یک بشقاب یک‌بارمصرف پلاستیکی قرار دهید.

از جعبه‌ لیوان برای وسایل شکستنی استفاده کنید

جعبه لیوان به‌دلیل وجود مقوای تقسیم‌کننده، گزینه بسیار خوبی برای بسته‌بندی وسایل شیشه‌ای است. برای محکم‌کاری و جلوگیری از حرکت و شکستن وسایل، بهتر است فضاهای خالی را با روزنامه باطله پر کنید. بطری‌های شیشه‌ای و لیوان‌ها را قبل از قراردادن در جعبه، داخل یک جوراب تمیز بگذارید.

سایل اتاق‌های مختلف را باهم قاطی نکنید

وسایل هر اتاق را مستقل از اتاق دیگر بسته‌بندی کنید. اگر وسایل هر اتاق را در جعبه‌های جداگانه قرار دهید، هنگام بازکردن بسته‌ها و چیدن محتویات آنها کارتان راحت می‌شود.

ملزومات بسته‌بندی را داخل یک سبد قرار دهید

اگر دوست ندارید گشتن به‌دنبال قیچی، چسب و سایر وسایل بسته‌بندی به مشکلات روز اسباب کشی اضافه شود، یک یا چند سبد مخصوص برای نگهداری وسایل بسته‌بندی در نظر بگیرید. بهتر است یک سبد سبک انتخاب کنید تا بتوانید آن را به‌راحتی از اتاقی به اتاق دیگر حمل کنید. به‌این‌ترتیب، در زمان صرفه‌جویی خواهید کرد و نیازی نیست برای برداشتن وسایل از اتاقی به اتاق دیگر بروید.

جواهرات را اصولی بسته‌بندی کنید

جعبه خالی تخم‌مرغ گزینه خوبی برای بسته‌بندی جواهرات است. برای ‌اینکه محتویات جعبه بیرون نریزد، دور آن را نوار سلفون بپیچید. از مقوای استوانه‌ای‌شکلی که در میان دستمال‌توالت‌های رولی وجود دارد، برای قراردادن گردنبند‌ها و دستبندها استفاده کنید. زنجیر دستبند یا گردنبند را از داخل رول رد کنید و سپس دو سر زنجیر را به هم قفل کنید.

پیچ‌و‌مهره‌ها را سازمان‌دهی کنید

گاهی برای ‌اینکه مبلمان را در ماشین باربری جا کنیم، باید قطعات آنها را باز کنیم. در چنین شرایطی، باید پیچ‌و‌مهره‌ها را به‌درستی بسته‌بندی کنید تا مجبور نشوید هنگام اتصال مجدد قطعات به‌دنبال پیچ‌و‌مهره‌ها بگردید. برای‌ اینکه پیچ‌و‌مهره‌ها گم نشوند، بهتر است پیچ و مهره‌های هر وسیله را جداگانه داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید و روی کیسه را برچسب بزنید.

از وسایل نرم به‌عنوان ضربه‌گیر استفاده کنید

برای بسته‌بندی به خرید انواع و اقسام پوشال و پلاستیک ضربه‌گیر نیازی ندارید. از هر شیء نرم و لطیفی می‌توانید برای قراردادن لابه‌لای اشیای داخل جعبه‌ها استفاده کنید. حوله، جوراب، روزنامه و کاغذ باطله و پارچه‌های به‌دردنخور گزینه‌های خوبی برای پرکردن فضاهای خالی یا حفاظت از وسایل شکستنی هستند. توجه کنید که جوهر روزنامه ممکن است روی سطح برخی از وسایل، لکه ایجاد کند.

نکاتی برای بازکردن بسته‌‌ها

بعد از انتقال اثاثیه به خانه جدید، بخش بزرگی از فرایند اسباب کشی را پشت‌سر گذاشته‌اید؛ اما یک مرحله مهم باقی مانده است. انبوهی از جعبه‌ها منتظر شما هستند تا آنها را باز کنید و وسایل داخل هریک را به محل مخصوص خود در خانه جدید منتقل کنید. با دانستن برخی راهکارهای‌ ساده، می‌توانید سرعت این مرحله از اسباب کشی را بیشتر کنید.

 • از جعبه‌های آشپزخانه شروع کنید. بازکردن جعبه‌های آشپزخانه و چیدن وسایل در کابینت‌ها، معمولا زمان‌برترین بخش چیدمان است. هرچه بیشتر این کار را پشت گوش بیندازید، استرس شما بیشتر خواهد شد. اگر قبل از هر کاری وسایل آشپزخانه را در جای خود قرار دهید، می‌توانید با خیال راحت به‌سراغ سایر اتاق‌ها بروید.
 • زمان مشخصی برای اتمام کار تعیین کنید. ازآنجاکه در نگاه اول، بازکردن جعبه‌ها و چیدن وسایل دشوار به نظر می‌رسد، ممکن است مدام این کار را عقب بیندازید. بهتر است چند روز بعد از اسباب کشی، یک دورهمی خودمانی با دوستان ترتیب بدهید. به‌این‌ترتیب خودتان را مجبور می‌کنید که قبل از فرارسیدن روز دورهمی، جعبه‌ها را باز کنید و وسایل را بچینید.
 • کارها را اولویت بندی کنید و با نظم جلو بروید. عجله نکنید؛ قرار نیست همه بسته‌ها را یکجا باز کنید. به‌جای اینکه ساعت‌ها وقت صرف بازکردن جعبه‌ها کنید، هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کمی استراحت کنید و کار را از سر بگیرید.
 • از شر جعبه‌های خالی خلاص شوید. با خالی‌شدن هر جعبه، آن را در سطل زباله‌های بازیافتی قرار دهید. این کار یک نشانه فیزیکی از پیشرفت کار به شما می‌دهد و از اشغال فضای اضافی و بهم‌ریختگی محیط جلوگیری می‌کند.

اسباب کشی آسان نیست . بسته‌بندی، سازمان‌دهی، جابه‌جایی و کمک خواستن از دوستان و آشنایان ممکن است باعث ترس شما از اسباب کشی شود؛ اما وقتی قلق کار را بلد باشید، با کمک شرکت آب و آفتاب می‌توانید سریع، آسان و بی‌دغدغه اسباب کشی کنید.