هنگامی که اصول نظافت منزل را بدانید و طبق این اصول و با برنامه پیش بروید می بینید که کارها در سریع ترین زمان ممکن انجام می گیرند. برخی افراد دچار این اشتباه می شوند که تمیز کردن و تمیز نگه داشتن منزل هیچ اصول و یا ترفندی ندارد. همانطور که می دانید بدون ترتیب و برنامه کار کردن زمان بسیاری از ما می گیرد، تا بتوانیم خانه خودمان را آراسته کنیم .

اساس و اصول نظافت منزل به ترتیب زیر است.

نظافت گردگیری

در این مرحله از یک دستمال که کمی با آب گرم مرطوب شده استفاده کنید برای گردگیری روی سطوحی مانند: مبل، تابلو، تلویزیون و کمد و…. بکشید. به این ترتیب گرد و خاک را از بین می برید و محیط منزل تمیز می شود. توجه داشته باشید که برای گردگیری در طبقات، از قسمت بالا به پایین انجام دهید چون بیشترین سطح گرد و غبار در طبقات بالایی می باشد.

تمیز کردن وسایل پارچه ای

منظور از وسایل پارچه ای مانند: ملحفه ها، رو تختی ها، پتو و روبالشتی ها می باشد که برای شستشو داخل ماشین لباسشویی قرار می دهید. و همچنین برای تمیز کردن پرده ها می توانید از بخار شو کمک بگیرید .

نظافت شیشه ها

از دیگر مراحل اصول نظافت منزل که برای اغلب افراد سخت به نظر می آید نظافت پنجره و شیشه است. در این مرحله از تمیز کاری منزل از دو دستمال استفاده کنید. که یکی به صورت مرطوب برای گرفتن گرد و خاک روی شیشه و پنجره و دیگری دستمال خشک برای خشک کردن سطحی که با دستمال قبلی کشیده اید. که به این ترتیب دیگر اثری از لکه باقی نمی ماند .

نظافت تمام سطوح

تمام سطوحی که باقی مانده را گردگیری کنید به طور مثال: کابینت ها، دستگیره درها، کلید برق و وسایل تزئینی و… را به طور کامل تمیز کنید .

اصول نظافت منزل

تمیز کردن حمام و آشپزخانه

از مواد شوینده و سفید کننده برای تمیز کردن سنگ و سرامیک و سرویس بهداشتی استفاده می شود. یکی از ترفندها این است که مواد تمیز کننده را قبل از هر کاری چند دقیقه برروی سطح بریزید و اگر به حالت اسپری انجام دهید که بهتر است و سپس آبکشی نمایید. برای کاشی ها ی آشپزخانه نیز به همین ترتیب می توانید عمل کنید .

نظافت کف سالن

کف ساختمان که از سنگ و سرامیک و… می تواند باشد به راحتی قابل تمیز کردن است. با استفاده از یک تی تمامی کف سالن و اتاق خواب ها تمیز و مرتب می گردد.

جارو کشیدن

جارو کشیدن آخرین مرحله از اصول نظافت منزل که بسیار مهم است. به این ترتیب که بهتر است از اتاق ها شروع کنید و بعد به سمت پذیرایی و آشپزخانه بروید.

اصول نظافت منزل

چند مورد دیگر از نکات اصول نظافت منزل که به خانم های خانه دار و یا نیروی خدماتی کمک می کند تا با رعایت این موارد به تصوری که در ذهنشان از تمیزی خانه دارند در کوتاهترین زمان برسند.

  • خوش بو کردن محیط خانه که به جای اسپرهای مصنوعی می توانید از روغن های طبیعی، ادویه ها و عودها استفاده کنید.
  • به جای استفاده از مواد شوینده و پاک کننده مصنوعی از مواد پاک کننده طببیعی مانند: سرکه، جوش شیرین و.. برای تمیز نمودن استفاده نمایید.
  • تمیز کردن کف پوش منزل اگر از چوب است می توانید از بخارشو کمک بگیرید. اگر کف ساختمان از جنس سنگ و سرامیک باشد می توانید از خدمات کف سابی سرامیک شرکت نظافتی آب و آفتاب استفاده کنید.

اصول نظافت منزل

کلام آخر

باتوجه به تمامی اصول نظافت منزل که  توضیح دادیم اما برخی از افراد مانند خانم های شاغلی هم هستند که فرصت برای رسیدگی به خانه ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که خدمات نظافت منزل آب و آفتاب را امتحان کنید. مطمئن باشید که تجربه ی خوبی خواهید داشت.

اعتماد و اطمینان شما، اعتبار گروه آب و آفتاب است.